How much does wheatgrass cost and where to buy

How Much Does Wheatgrass Cost And Where To Buy?

Shares

Wheatgrass is one of the latest health trends that got everybody raving about. The green super healthy plant has been recently made into a juice that is full of antioxidants and beneficial nutrients. Due to its health benefits, the juice has become so popular among wellness enthusiasts who are always trying to fill their diet with something that would improve their overall health. Knowing how much does wheatgrass cost can help you decide on whether it is more economic to have it prepared at home or to buy it at a juice bar.

What is wheatgrass?

Wheatgrass is the green wheat plant. This is the young plant that is later turned into wheat which we use in the bakery. This plant is rich in healthy antioxidants that are very useful in cells regeneration by fighting off free radicals.

It is also packed with different useful vitamins like Vitamin E, A, C and K in addition to magnesium and selenium. This means that it will aid in the different body functions, will help fight cell aging, will help the body recover after a workout and will help in losing body weight.

How much does wheatgrass Cost?

If you are really serious about including wheatgrass into your diet then you might want to lower the costs as much as possible because it will help you maintain the new diet item. If you have recently hit the juice bar to get your daily dose of wheatgrass only to find out a lot of price tags then you might consider growing your own wheatgrass in order to minimize the costs as much possible. One ounce of wheatgrass included in juice would cost anything from $3 to $5 but how much does wheatgrass cost?

To understand how much does wheatgrass cost you need to understand that the cost will differ according to how the wheatgrass is grown. Most wheatgrass is either grown indoors or in greenhouses. You need to make sure that yours is coming from a reliable source so that it is not subject to mold.

Can wheatgrass be grown at home?

Wheatgrass can be easily grown at home if you have the right tools. All you need to do is to get the seeds to germinate in sprouting jars. You will have to soak one pound of seeds in a sprouting jar covered in pure water for 8 hours. You will have to drain and rinse and repeat this process for about two more days until a green tail starts to appear. Next, they will be evenly spread on one inch of organic soil. After that, the seeds are covered with another half inch of organic soil where the seeds are patted gently to settle in and watered every day. This way you will ensure that your wheatgrass is safe and free from unnecessary insecticides and pesticides and will be super healthy to consume.

How much does a tray of wheatgrass cost?

This amount of wheat grass seeds will give you 2 trays of wheatgrass. When you know that one pound of seeds costs about $1, then it is easy to calculate how much does a tray of wheatgrass cost. Doing a little math you will see that each tray will cost about 50 cents and will give you 8 servings of juice. This is nothing compared to what you pay when you buy the juice.

Growing wheatgrass at home is an economical and healthy option. It will help you get the best quality of wheatgrass with the least possible cost.

 

Leave a Comment: